Trendy
urban gardens urban gardens
urban gardens urban gardens
urban gardens urban gardens
urban gardens urban gardens

Niech żyją miejskie ogródki!

Ochrona środowiska i ekologiczna kuchnia idą ze sobą w parze. Mieszkańcy miast coraz częściej zakładają niewielkie ogrody, aby zapewnić sobie produkty miejscowe i całkowicie ekologiczne.

Wieś, która podbija miasto
Stanowiące prawdziwy społeczny fenomen, miejskie ogrody warzywne i tereny zielone zajmują coraz więcej miejsca, odpowiadając na potrzeby mieszkańców, którzy oczekują teraz przede wszystkim naturalnych, smacznych i świeżych produktów. Słynni szefowie kuchni z dużą pomysłowością powitali tę modę.
Kiedy danie pochodzi bezpośrednio z ogrodu

Czy gotowanie produktów, które samodzielnie wyhodowało się w ogrodzie, nie stanowi największej przyjemności dla prawdziwych smakoszy? Teraz jest to możliwe dzięki nowym miejskim ogrodom warzywnym! Produkty naturalne i lokalne są obecnie w modzie. Jeżeli nie masz jeszcze własnego ogródka, możesz również skorzystać z oferty ekologicznych gospodarstw zlokalizowanych w pobliżu miast. Dostarczają one prosto do domu świeże i smaczne ekologiczne produkty. Czego chcieć więcej?

Miasta pełne zieleni

Po opanowaniu dachów i chodników Montrealu, Nowego Jorku lub Chicago, ogrody warzywne podbijają obecnie także Europę. Ogrody uprawiane są na dachach budynków, na współdzielonych działkach, czy na terenach poprzemysłowych. Nowe pomysły są realizowane dosłownie wszędzie. W paryskim regionie Île-de-France powierzchnia miejskich ogródków przekracza już areał tradycyjnych ziem uprawnych, obejmując między innymi 132 winnice, w tym 10 na obszarze stolicy. W Paryżu mamy również 110 ogródków warzywnych znajdujących się na szkolnych dziedzińcach. Do roku 2020 w Paryżu powierzchnia uprawianych dachów oraz pokrytych roślinnością ścian i fasad budynków wyniesie 100 hektarów. W Marsylii powierzchnia terenów uprawnych w mieście zajmuje już około trzydziestu hektarów.

Jedz produkty z własnego ogródka

Dynamiczny rozwój miejskich ogrodów oraz powierzchni dachów pokrytych roślinnością doskonale świadczy o coraz wyższym poziomie świadomości mieszkańców miast co do konieczności zapewnienia zrównoważonego rozwoju. Mieszkańcy miast w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę z wymogów dotyczących ochrony środowiska i starają się ich przestrzegać w swoim codziennym życiu, oczekując przede wszystkim zdrowych produktów spożywczych. A ponieważ nikt nie zapewni nam tego lepiej niż my sami, czy nie byłoby możliwe urządzenie sobie niewielkiego ogródka z kilkorgiem sąsiadów?

Wielcy szefowie kuchni również to zrozumieli

Nikt nie oprze się tej modzie... Także wielcy szefowie kuchni już o tym wiedzą. Prekursorem w tej dziedzinie był z pewnością Alain Passard. Obecnie jednak bardzo wielu słynnych kucharzy uprawia już własne ogródki warzywne. Kilka donic na balkonie lub tarasie bądź prawdziwy duży ogród – wiele słynnych restauracji uprawia już własny kawałek ziemi. Na nowo uczymy się rytmu pór roku i odkrywamy zapomniane smaki warzyw oraz owoców. W konsekwencji menu naszych restauracji jest wciąż wyrafinowane i pełne inwencji, ale równocześnie bliskie natury. Możesz więc teraz rozkoszować się na tarasie (lub wewnątrz restauracji) menu, którego składniki zostały zebrane tego samego ranka, tuż obok miejsca, w którym właśnie się znajdujesz. Znalezienie świeższych produktów nie jest możliwe!

Także w restauracjach Accor szefowie kuchni przestrzegają zasad ekologii

Restauracje Accor nie opierają się tej modzie! Przyroda i inspiracja kuchnią kalifornijską doskonale łączą się w daniach przygotowywanych przez Andrew Wiggera, podawanych na tarasie restauracji FRAME w hotelu Pullman Paris Tour Eiffel. Podobna atmosfera panuje w hotelu N Restaurant, Novotel Milano Linate Aeroporto, gdzie możesz rozkoszować się pełną równowagi kuchnią na tarasie z widokiem na Mediolan. Jeżeli wolisz jednak styl orientalny, może wybierzesz raczej wegetariańskie menu restauracji Lok Wah Hin hotelu Novotel Siam Square w Bangkoku?

Nasze restauracje partnerskie

Nasze artykuły powiązane