Trendy
Takeaway Takeaway
takeaway takeaway
takeaway takeaway

A może coś na wynos?

Jeszcze niedawno posiłki na wynos stanowiły specjalność wyłącznie restauracji typu fast-food, obecnie oferowane są nawet przez najbardziej wyrafinowane
Od restauracji typu fast-food do odznaczonych gwiazdkami w przewodniku Michelin!

Zawsze wydawało Ci się, że dania na wynos to jedynie pizza, hamburgery i ewentualnie kanapki? Czas wyjść z błędu – obecnie tendencja ta dotyczy nawet restauracji odznaczonych gwiazdkami w przewodniku Michelin! Możesz teraz rozkoszować się daniami przygotowanymi przez słynnych szefów kuchni, wygodnie siedząc na kanapie czy na ławeczce w parku. Jest to możliwe dzięki nowej modzie na „coś na wynos”.

Zupełnie nowe dania na wynos

Pizza, panini, kebab, hamburgery, chiński makaron… To typowe menu, z którym mieliśmy do czynienia do tej pory, decydując się na „take away”! Jeszcze kilka lat temu to anglosaskie wyrażenie oznaczające dosłownie „na wynos” było synonimem dań oferowanych przez restauracje typu fast-food – prostych i niezbyt dietetycznych, chociaż czasami bardzo smacznych. Niemniej jednak, pod wpływem młodych, nowatorskich szefów kuchni, świat restauracji oferujących dania na wynos przeżywa obecnie okres prawdziwej metamorfozy.

Food truck, czyli rewolucja restauracji ulicznych

Sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych na początku lat 2010 bary na kółkach jako pierwsze zaczęły rewolucjonizować świat restauracji oferujących jedzenie na wynos. Te prawdziwe objazdowe restauracje, które możemy obecnie znaleźć we wszystkich dzielnicach naszych miast, dysponują kompletnym wyposażeniem umożliwiającym przygotowywanie dań o coraz wyższej jakości, oryginalnych i przeznaczonych na wynos. Chciałeś zjeść coś szybko na restauracyjnym tarasie, ale wszystkie stoliki były zajęte? To żaden problem! Dzięki restauracjom na kółkach możesz zamówić swój lunch w zaledwie kilka minut i rozkoszować się nim w słonecznym parku, w domu lub biurze! Kuchnia włoska lub anglosaska, japońska, a może meksykańska... Oto świat nowych smaków, który wzbogacił ofertę restauracji z daniami na wynos!

Nawet restauracje odznaczone gwiazdkami przewodnika Michelin nie oparły się tej tendencji

Prawdziwa moda na jedzenie na wynos dotyczy teraz nawet zamkniętego świata najbardziej słynnych szefów kuchni! Starając się nadążać za modą, zaczęli oni opracowywać pełną gamę dań przeznaczonych na wynos, umożliwiając każdemu odkrycie ich kulinarnych kreacji we własnym domu. Dzięki temu w Londynie możesz w ten sposób poznać menu restauracji hotelu Sofitel St James, a w Monachium rozkoszować się kuchnią restauracji Gourmet Bar w hotelu Novotel Munich Arnulfstrasse. Jeżeli wybierasz się do Paryża, nie zapomnij odwiedzić letniej restauracji na kółkach „FRAME”, której szefem kuchni jest Andrew Wigger – jedzenie na wynos w jego wydaniu z pewnością oznacza prawdziwy luksus!

Nasze restauracje partnerskie

Nasze artykuły powiązane