Spotkanie z …
Florian Eude Florian Eude

Florian Eude „Desery są przeznaczone dla smakoszy”

Florian Eude to młody i utalentowany cukiernik, należący do nowego pokolenia gastronomów. 
W młodości pragnął zostać projektantem. Choć ostatecznie zrezygnował z tego marzenia, zastąpił je inną dyscypliną wymagającą kreatywności: cukiernictwem. Odkrycie tej dziedziny pozwoliło mu wykorzystać swoją twórczą naturę – zarówno przy komponowaniu smaków, jak i prezentacji wizualnej.
Naukę rozpoczął w Ecole Grégoire Ferrandi w Paryżu, a doświadczenie zdobywał w prestiżowych restauracjach – zwłaszcza w Crillon, gdzie spędził 2 lata na stażu pod czujnym okiem Jérome’a Chaucesse'a. Następnie pracował na stanowisku młodszego kucharza w Meurice.

Doskonalił swoje umiejętności jako asystent głównego cukiernika w Ecole Nationale Supérieure de Pâtisserie oraz uczestniczył w licznych konkursach, w tym w Mistrzostwach Europy, francuskich kwalifikacjach do Mistrzostw Świata oraz w Międzynarodowym Konkursie im. Charles’a Prousta. 
W efekcie kilka znanych restauracji powitało go z otwartymi ramionami: Sketch Pierre’a Gagnaire’a w Londynie, pâtisserie Cassel, a nawet Park Hyatt w Paryżu.
Molitor
Sukcesy zawodowe doprowadziły go do kolejnego etapu kariery: Molitor. Florian idealnie realizuje się w pracy w hotelu, gdzie może wyrażać swoją kreatywność w zróżnicowanych kompozycjach.

Gdy w 2016 r. rozpoczynał pracę w Molitor jako główny cukiernik, przyświecała mu jedna myśl: „Desery są przeznaczone dla smakoszy”.
Poprzysiągł także wykorzystywać świeże, sezonowe owoce. Promuje proste, stylowe desery o wyjątkowej konsystencji dla smakoszy, uwzględniając również współczesne trendy (desery bezglutenowe i bez cukru).

Nasze restauracje partnerskie

Nasze artykuły powiązane