Spotkanie z …
Chef Aurelie Altemaire Chef Aurelie Altemaire

Aurélie Altemaire „Oceniajcie mnie jedynie za moją kuchnię”

Pochodząca z Francji, ale od wielu lat pracująca w Anglii Aurélie Altemaire piastuje obecnie stanowisko szefa kuchni w nowo otwartej restauracji BOKAN w Novotelu London Canary Wharf. Pomimo wyjątkowego przebiegu kariery Aurélie uważa, że kobiety na stanowiskach szefόw kuchni oceniane są nadal nie według dokonań, ale według ich płci. To prawdziwa apelacja o rόwnouprawnienie!
Jest Pani jedną z nielicznych kobiet zajmujących stanowisko szefa kuchni w Londynie... jak się Pani z tym czuje?

Miło jest być uznanym, ale szybko też można odczuć frustrację, ponieważ nie do końca zna się swoją wartość. Bierze się to z tego, że nie wiadomo czy ludzie widzą w tobie szefa kuchni w pełnym tego słowa znaczeniu, czy jedynie „kobietę szefa kuchni”. Ja chcę być przede wszystkim uznana za moją pracę. 

Gdyby ludzie częściej skupiali się na mojej kuchni, na moim stylu gotowania, a mniej na tym, że jestem kobietą, byłoby to bardziej satysfakcjonujące. Czułabym się uznana dzięki temu, co robię a nie dlatego, że jestem kobietą.

Czy myśli Pani, że to płeć wpłynęła na fakt, że zajmuje Pani dzisiaj to stanowisko?

Nie jestem pewna. Ja chcę jedynie ciężko pracować i dać z siebie wszystko. Często zadaje mi się pytanie jak to jest być kobietą w świecie gastronomii ale przyznam, że nigdy nie poczułam się inna.

A ludzie z branży, ktόrzy z Panią pracują, czy postrzegają Panią inaczej, bo jest Pani kobietą?

Nigdy nie miałam problemόw z moim zespołem, jednak zawsze masz wrażenie, że musisz dać z siebie więcej, żeby udowodnić, że jesteś zdolny. 
Weź na przykład szefa kuchni mężczyznę. Wszyscy go będą szanować bo... jest szefem! Z kobietami rzecz ma się zupełnie inaczej.
Chef Aurelie Altemaire
Mam wrażenie, że jako kobieta uzyskam szacunek jedynie dając z siebie 200% normy. I dlatego pracuję bardzo dużo, żeby pokazać wszystkim, że nie jestem na tym stanowisku przez pomyłkę.

Czyli bycie ocenianą bardziej pod kątem płci niż pod kątem dokonań to coś, co zna Pani od lat... Czy myśli Pani, że bierze się to ze stereotypόw?

To kwestia postrzegania, owszem. Ludzie wyrabiają sobie pogląd na temat tego jak wygląda „szef”. Może też dlatego, że jest to zawόd, ktόry wydaje się być trudny. Osobiście nigdy tego tak nie odczułam. Prawdę mόwiąc nigdy nie miałam w kuchni problemόw.

Jak moglibyśmy zmienić pogląd, że kobiecie dużo trudniej jest zdobyć kluczowe stanowisko niż mężczyźnie?

Pierwszym etapem, ktόry pomόgłby ewoluować poglądom jest obsadzenie tych stanowisk kobietami. Gdyby było więcej kobiet szefόw kuchni, mniejsze budziłyby one zdziwienie, stałoby się to bardziej banalne. Płeć miałaby wtedy mniejsze znaczenie w oczach ludzi. Ale taka zmiana wymaga sporo czasu. Jedyne co mogę powiedzieć to to, że w mojej kuchni rόwność płci już istnieje!

Nasze restauracje partnerskie

Nasze artykuły powiązane