Kierunek
Paris gastronomy Paris gastronomy

Gastronomia paryska: kuchnia pełna tradycji, ale równocześnie nowoczesności

W Paryżu znajduje się prawie sto restauracji, którym przyznane zostały gwiazdki w słynnym przewodniku firmy Michelin - kulinarna reputacja francuskiej stolicy jest niepodważalna.
Liczni wielcy szefowie kuchni otwierają swoje restauracje w Paryżu, sprawiając, że miasto to jest światową stolicą ekskluzywnej kuchni. 
Paryż stanowi symbol najbardziej luksusowej kuchni, jednak jego oferta kulinarna obejmuje także restauracje zdecydowanie bardziej przystępne - w ostatnich latach obserwujemy nową tendencję zwaną „bistronomią”. Nowoczesne bistra, wielkie restauracje i mityczne piwiarnie - swoje niesamowite bogactwo kulinarne Paryż zawdzięcza także produktom pochodzącym z jego regionu: paryska gastronomia charakteryzuje się obecnie całkowicie nową dynamiką.

Kulinarna tradycja, która narodziła się dzięki produktom regionalnym

Pieczarki z regionu Paryża, wiśnie z Montmorency, szparagi z Argenteuil, niezapominając o renklodach z Chambourcy,… w stołecznym regionie Ile-de-France z pewnością nie brakuje owoców i warzyw. Dzięki stanowiącej prawdziwą ikonę francuskiej gastronomii paryskiej szynce oraz specjalnościom drobiowym z Houdain, region dysponuje także wspaniałymi produktami mięsnymi i wędliniarskimi. Do kulinarnej historii Paryża należą niektóre najbardziej słynne przepisy, takie jak wołowina w potrawce, rosół króla Henryka IV lub głowica cielęca z sosem winegret. 
A poza tym, czy może być coś lepszego na zakończenie posiłku, niż wspaniały deser? W Paryżu zostały między innymi wynalezione takie ciastka, jak Paris-Brest, Saint-Honoré oraz tradycyjne kremówki: stanowią one prawdziwe symbole sztuki cukierniczej, które cieszą się wciąż rosnącą popularnością. 

W Paryżu znaleźć można również wszystkie specjalności tradycyjnej regionalnej kuchni francuskiej. W stolicy znajduje się między innymi mnóstwo restauracji oferujących tradycyjne dania z Owernii, takie jak aligot, mięso z Salers oraz talerz serów. Wszystkie te dania smakują najlepiej z kieliszkiem wina z Burgundii, Bordeaux lub Beaujolais, czy też szklanką cydru.

Scribe Paris
Smaki pochodzące z całego świata na kulinarnej scenie Paryża

Współczesna gastronomia paryska nie ogranicza się wyłącznie do tradycyjnej kuchni francuskiej. Wywierają na nią wielki wpływ także smaki pochodzące z dalekich krajów.
Odważna, kreatywna i niezwykle bogata kuchnia francuska wciąż się odnawia w kontakcie z wpływami zagranicznymi.  
We francuskiej stolicy można znaleźć mnóstwo renomowanych restauracji włoskich, czy azjatyckich, które zapraszają do odkrycia nowych kulinarnych horyzontów.

Paryska kuchnia w restauracjach Accor w samym centrum Paryża

Począwszy od hoteli o nieformalnej atmosferze, aż po najbardziej ekskluzywne restauracje, w Paryżu znajduje się prawie 200 placówek Accor. W restauracjach należących do poszczególnych sieci, firma Accor stawia sobie za cel prezentację kulinarnego dziedzictwa Paryża i Francji, a także talentu swoich szefów kuchni i ich brygad. 
W Paryżu możesz przeżyć niezwykłe doświadczenia kulinarne w restauracji Table du Baltimore oferującej kreatywne, bogate menu, obejmujące dania podkreślające smak wspaniałych produktów.
Les Cocottes to elegancka restauracja hotelu Sofitel Paris Arc de Triomphe, umożliwiająca rozkoszowanie się kulinarnymi kreacjami szefa kuchni Christiana Constanta, jednego z najsłynniejszych kucharzy Francji. 
Skosztuj autentycznej, tradycyjnej kuchni w Culinaire Bazaar, czyli restauracji hotelu Pullman Roissy CDG Airport lub spędź przyjemne chwile w Novotel Café w samym sercu francuskiej stolicy, w hotelu Novotel Paris Gare de Lyon. Nasze zespoły z wielką przyjemnością powitają Cię w wybranej restauracji, oferując doskonały obiad lub kolację pod znakiem wspaniałych smaków.

Nasze restauracje partnerskie

Nasze artykuły powiązane