Kierunek
Kuchnia londyńska Kuchnia londyńska

Gastronomia londyńska: kuchnia wieloetniczna, pełna inwencji i odwagi

Przez wiele dziesięcioleci kuchnia brytyjska nie cieszyła się zbyt dobrą opinią, jednak obecnie jest ceniona w sposób, na jaki zasługuje, a Londyn stał się bardzo popularnym miejscem podróży kulinarnych. Pojawienie się kulinarnych pubów stanowiło w latach 90-tych ubiegłego wieku prawdziwą londyńską rewolucję, której ślady są wciąż widoczne.
Obecnie to coś zdecydowanie więcej, niż przejściowa moda - Londyńczycy zaczęli prawdziwie pasjonować się kuchnią, zarówno typowo angielską, jak i inspirowaną egzotyzmem. Wielokulturowość brytyjskiej stolicy leży u podstaw jej niesamowitej różnorodności kulinarnej, dzięki której Londyn stanowi jedną z najbardziej interesujących pod tym względem stolic na świecie.

Kuchnia tradycyjna: ponowne odkrycie brytyjskiej spuścizny kulinarnej
Pomimo swej niezbyt dobrej opinii, angielska kuchnia posiada wspaniałe tradycje. Spośród brytyjskich specjalności, stek i kidney pie, a także tarta z wołowiną i nerkami wieprzowymi, to prawdziwe przysmaki, podobnie, jak i słynna pieczeń jagnięca z miętą, wiejska zapiekanka oraz stew, czyli typowy angielski rosół. Tradycyjna niedzielna pieczeń wołowa jest podawana z puddingiem Yorkshire, którego popularność zdecydowanie przekroczyła angielskie granice. Jeżeli chodzi o przekąski, Anglicy uwielbiają scotch egg, czyli jajko na twardo w siekanym mięsie, które spożywają często na ulicy, podobnie jak i słynną rybę z frytkami, czyli fish and chips. Jeżeli chodzi o produkty morza, należy koniecznie wymienić szkockiego łososia, pstrąga morskiego, solę z Dover i plamiaka. Jednak angielska kuchnia zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim deserom, takim jak trifle (biszkopt ze śmietaną i kandyzowanymi owocami), crumble z rabarbarem, tarta cytrynowa z bezą oraz ciasto jabłkowe (apple pie), smakosze mają nieograniczony wybór. Nawet wielokolorowa galaretka wciąż cieszy się powodzeniem! Ponadto Anglicy uwielbiają sery, które jedzą z kieliszkiem wina xeres lub porto: tradycyjny cheddar, pleśniowy Stilton, Cheshire i walijski Caerphilly to najbardziej znane brytyjskie specjalności.

Szeroki wybór napojów na londyńską kolację
Równie popularne w londyńskich restauracjach, jak i w pubach piwo jest doskonałym towarzyszem typowych dań angielskiej kuchni. Porter, stout oraz pale ale: różnorodnych rodzajów piwa naprawdę nie brakuje, a każde z nich ma swój odrębny smak. Niemniej jednak, w ostatnich latach Brytyjczycy coraz bardziej rozkoszują się winem, o czym świadczy chociażby wciąż rosnąca liczba barów podających wino we wszystkich zakątkach Londynu.
Gastronomia londyńska: kuchnia wieloetniczna, pełna inwencji i odwagi
Londyński kulinarny melting-pot
Kto powiedział, że w Londynie jada się wyłącznie rybę z frytkami? To niezwykle popularne danie na wynos pozostaje symbolem brytyjskiej kuchni, jednak kulinarne oblicze stolicy jest o wiele bardziej różnicowane. Poza restauracjami odznaczonymi gwiazdkami przez przewodnik Michelina oraz kulinarnymi pubami, w Londynie można znaleźć również mnóstwo restauracji serwujących kuchnię zagraniczną, między innymi chińskich, tajskich, pakistańskich i indyjskich.

Londyńska kuchnia bardzo wiele zawdzięcza tym wieloetnicznym wpływom kulinarnym, które w znaczącym stopniu przyczyniają się do jej bogactwa. Miłośnicy kuchni z pewnością znajdą coś dla siebie w każdym zakątku miasta. Aby skosztować specjałów nieco bardziej pikantnych, nie ma nic lepszego, niż indyjskie restauracje w dzielnicy Brick Lane lub lokale podające specjalności kuchni afrykańskiej i karaibskiej w Brixton.

Restauracje Accor w Londynie: kulinarna oferta, która doskonale odzwierciedla dynamiczny rozwój londyńskiej kuchni
Firma Accor posiada w Londynie i na jego przedmieściach prawie pięćdziesiąt hoteli. We wszystkich swoich restauracjach, niezależnie od ich kategorii, Accor umożliwia swoim klientom przeżycie prawdziwie niezapomnianych wrażeń kulinarnych i odkrycie londyńskiej gastronomii. Począwszy od ekskluzywnej kolacji w The Balcon, czyli restauracji hotelu Sofitel London St James lub w Ga Restaurant & Bar, czyli wielokrotnie nagradzanej restauracji Pullman London St Pancras, aż po przyjazną, luźną atmosferę restauracji Fogg’s w hotelu ibis London Blackfriars, zapraszamy do skosztowania zarówno kuchni międzynarodowej, jak i miejscowych specjalności kulinarnych. Niezależnie od swoich upodobań, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - wspaniały posiłek, gościnność i nienaganną obsługę zespołów naszych hoteli.

Nasze restauracje partnerskie

Nasze artykuły powiązane