Trendy
origine tendance du brunch origine tendance du brunch
origine tendance du brunch origine tendance du brunch

Wszystko o brunchu

Mieszkasz w mieście i nie potrafisz oprzeć się niedzielnym brunchom? Wyjaśniamy, czym ten przyjemny i obfity posiłek zyskał sobie takie uznanie. 
Co to jest brunch?

„Brunch” to połączenie dwóch angielskich słów — „breakfast” (czyli śniadanie) i „lunch” (czyli wczesny obiad). 
Funkcjonuje na całym świecie, a w europejskich stolicach stał się niemal niedzielną tradycją. Brunch to posiłek jedzony późnym rankiem lub wczesnym popołudniem, najczęściej w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, na których czekają typowe dania śniadaniowe i lunchowe.


Kiedy zaczęła się moda na brunch?

Wbrew powszechnemu przekonaniu brunch wcale nie jest nowym wynalazkiem. Wymyślono go w Stanach Zjednoczonych już w XIX wieku. Ponoć właśnie wtedy w Nowym Jorku wymyślono jajka po benedyktyńsku podawane na angielskich bułeczkach pod przykryciem szynki. 
W 1895 roku tradycja zawędrowała do Wielkiej Brytanii — Anglicy uwielbiają brunche, które czasem przeciągają się do późnego popołudnia. W latach 80. XX w. brunch zawitał do Francji, gdzie szybko zyskał popularność wśród mieszkańców miast, do których przemawiała idea spania dłużej i zastąpienia zwykłego śniadania nieco bardziej oryginalnym posiłkiem.


Brunch na świecie

Brunch to hit nie tylko na zachodzie, ale i na całym świecie. W Dubaju brunch jada się w piątki — to najciekawszy moment weekendu, który często przeciąga się nawet do wieczora. Chińskim odpowiednikiem brunchu jest „dim sum”, czyli kantoński posiłek spożywany w herbaciarniach („Cha Lau”); mówi się, że zwyczaj narodził się w czasach, gdy odkrywcy przemierzali Jedwabny Szlak — zatrzymywali się co kilka godzin, by zjeść, odpocząć i napić się herbaty. Dziś nadal można znaleźć dim sum w ofercie wybranych chińskich restauracji.


Brunch: trochę tego, trochę tamtego... 100% smaku

Główne elementy tradycyjnego brunchu to gorące napoje, wypieki, tosty, pojedyncze kanapki, bekon i dania z ziemniaków. W menu często znajdują się też inne dania, np. łupacz w krajach nordyckich lub wędliny w Niemczech. 
Podstawowa zasada to stworzenie połączenia słodkich i słonych dań, które pysznie smakują, są sycące i zastąpią dwa posiłki.


Warto spróbować! 
Wiele restauracji w europejskich stolicach ma ten posiłek w ofercie, szczególnie w weekendy. Można też popuścić wodze wyobraźni i samodzielnie przyrządzić brunch w zaciszu własnego domu.

Nasze restauracje partnerskie

Nasze artykuły powiązane